צור קשר l תקנון l דף הבית l מפת אתר l הבלוג
 

רפואה באיטליה לבעלי תואר ראשון

בעלי תואר ראשון בביולוגיה, רוקחות או מקצועות מהתחום כמוכן סטודנטים לרפואה במקומות שונים בעולם יכולים להתקבל לשנים מתקדמות בלימודי רפואה באיטליה. במה זה כרוך ומה יכולים להיות המכשולים בדרך?

הקבלה
הקבלה ללימודי רפואה, גם אם מדובר במעבר מאוניברסיטה אחרת (מחוץ לאיטליה) אפילו מלימודים מקבילים תמיד מצריכה מעבר של מבחן הקבלה כמו שעושים כדי להתחיל ללמוד פה משנה א, וכל התהליך כולל השגרירות והוויזה זהה לחלוטין. (ראו מדריכים על מבחני קבלה). אחרי הקבלה מבקשים וועדה שתבחן את זכאותכם לקפוץ כמה סמסטרים או אפילו שנים. למצערי נראה שאין דרך לדעת בוודאות אם יתנו לכם לקפוץ שנים, אבל אפשר לנסות להשוות לבד את המקצועות שלמדתם ואת כמות הקרדיטים לפי האתר פה.

עניין הפטורים מהקורסים באיטליה הוא לא כל כך קל, במיוחד אם התואר הראשון הוא לא מאיטליה. תצטרכו להביא המון אישורים, להראות סילובוסי קורס ולהוכיח שהקורס שעשיתם בעבר הוא לא פחות מעמיק ואפילו אף יותר קשה מהקורס שאתם אמורים לעשות ברפואה. הרבה פעמים  תהיו תלויים בטוב ליבה של האחראית בנושא, כי כל אוניברסיטה רשאית להחליט לבד אם לכבד או לא לכבד את בקשתכם.

העניין לא פחות מורכב עבור האיטלקים עצמם שרוצים לקבל פטור במסלול באנגלית למשל אבל כמובן הכל אפשרי. כמה סטודנטים אצלינו בקורס כבר סיימו תארים שונים עם הרבה קורסים חופפים, אבל בכמה מקרים ניסו למנוע מהם לקבל את הפטור שלהם בגלל שהלימודים שלהם "לא היו בטרמנולוגיה אנגלית". יחד עם זאת הרבה אנשים כן קיבלו את מבוקשם ולא נבחנו בנושאים הללו. צריך לדאוג לתרגם הכל, להחתים בשגרירות ולהגיש בקשה בזמן למזכירות. כל השאר זה כבר בידיים שלהם.

לקפוץ שנה - מזה כמה שנים שלימודי רפואה באיטליה הפכו להיות על סמך מקומות מוגבלים (עד אז, כל מי שבא - ברוך הבא!), והמכסות מתמלאות עד אפס מקום. כמו שהדיכן של הקורס שלנו אמר לנו לא פעם – על כל סטודנט שרוצה לקפוץ צריך להיות אחד שינשור, וגם אז יש רשימת מועמדים של אנשים שרוצים לעבור אוניברסיטה למשל ותצריך להתמודד איתם. אבל דיבורים לחוד ובפועל אני רואה אנשים שמצטרפים אלינו כל שנה בלי שאף אחד נושר ככה שזה אמור להיות אפשרי.

עניין מאוד חשוב שלא הזכרנו אותו עדיין - המלגה.

ברגע שאתם מזכירים פה שיש לכם תואר ראשון (לשם קבלת הפטורים), אתם אוטומטית לא זכאים לקבל מלגה לפי התקנון של המלגות. המלגה היא דבר לא מבוטל משום שמדובר בכ-4000 יורו לשנה. 

לסיכום, חשוב לי שתבינו שהעניין אפשרי, אבל צריך לבנות עליו במידה של ספקנות. תדעו שיש אפשרות שלא תקבלו פטורים כמו גם שכן.

 
 

רשימת דיוור